‎דלקת גרון חיידקית סטרפטוקוקלית

דלקת גרון מתאפיינת בחום גבוה המופיע בפתאומיות מלווה בכאבי ראש עזים, כאב בגרון, כאב בבליעה ולעיתים צמרמורות כאבי שרירים ובטן, הקאות והרגשה כללית רעה. בבדיקה ניתן למצוא משטחי מוגלה על השקדים, בלוטות צוואריות נפוחות ופריחה אדומה על החיך. כאשר מלווה גם בדלקת עיניים, שיעול ונזלת יש לחשוד במחלה וירלית. לא ניתן לקבוע אבחנה וודאית רק על פי סימפטומים בלבד, ואבחנה של רופא מיומן מגיעה רק עד 75% מהמקרים. משטח גרון או בדיקה מהירה של סטרפטוקוקים חיונית לבסס האבחנה.

לעיתים הדלקת מלווה בפריחה על הגוף והפנים ואז נקראת סקרלטינה או שנית. החיידק הודבק בקטע של DNA המייצר רעלן. הפריחה נקודתית אדומה ומחוספסת. על הפנים אופייני שחסרה סביב הפה. בקפלי העור במרפקים מופיעים קוים אדומים. הלשון תחילה מחופה ופטמיות הטעם נותנות מראה של תות ומכאן השם – לשון תותית. בהמשך תתקלף לגמרי ותשאיר מראה אדום עם הדגשה של בלוטות הטעם.

זה הוא זיהום סטרפטוקוקלי לכל דבר, והטיפול זהה.

שאלות שכיחות
מה ההגיון מאחורי הטיפול בדלקת גרון חיידקית?

המטרה העיקרית בטיפול הוא מניעת קדחת השיגרון, ומחלת הכליות – גלומרולונפריטיס. טיפול אנטיביוטי יקצר את משך המחלה, יקטין את הסבל מהחום הגבוה, כאבי הראש השיגרון והשרירים המלווה את המחלה. הטיפול גם מבטיח מניעת התפשטות המחלה ומקרי ההדבקה מסביב.

הסיבוכים הנובעים מחיידק הסטרפטוקוקוס נגרמים על ידי זנים ספציפיים ששכיחותם יורדת עם השנים מאז גילוי הפניצילין והשיפור ברמת החיים בעולם. לא כל אחד יפתח סיבוך – דרושה התאמה בין המארח (החולה) והנוגדנים שהוא מייצר כנגד הסטרפטוקוקוס כדי לגרום למחלה. לכן לא כל אחד יחלה אפילו יחלה בזן הסטרפטוקוקוס המסוים הגורם למחלות אלו.

מי חולה?

תינוקות מתחת לגיל שנה לא חולים בדלקת גרון סטרפטוקוקלית. אודם בגרון איננו אבחנה ולעיתים נראות נקודות מוגלה לבנות על השקדים מלווים במחלת חום אצל תינוקות – משטחי גרון במקרים אלו תמיד שליליים – ומדובר בזיהום וירלי, ולא יגיב לטיפול אנטיביוטי. בין גיל 1-3 שנים רואים מדי פעם הדבקות. סיבוכים מסטרפטוקוקוס כמו דלקת שיגרונית או דלקת כליות מופיעים רק אחרי גיל 3.5-4 שנים.

האם כל ילד עם משטח גרון חיובי זקוק לאנטיביוטיקה?

ילדים עם חום, כאב גרון, מוגלה על השקדיים ומשטח חיובי צריכים טיפול אנטיביוטי. יש נטייה גוברת בין המומחים לא לטפל במקרים שהילד בריא ומשטח הגרון חיובי. הדרך הפשוטה להימנע ממצבים בהם עולה השאלה היא פשוט לא לקח משטחי גרון בילדים בריאים, כולל מילדים שסיימו טיפול אנטיביוטי לגרון. מצבים של "נוירוזה של סטרפטוקוקוס" שכיחים לאחרונה והבלבול ניכר הן בין המטופלים והן בין הרופאים. כדי להוסיף סיבוך להתלבטות – הטיול המקובל בדלקות הגרון הוא ברפפן, מוקסיפן או אוגמנטין שהן תרופות אנטיביוטיות המכוונות לעצור את התחלקות החיידקים (התרבותם) ואינם הורגות חיידקים החיים ב"שלוה" בלוע. לפיכך הן לא מסוגלות לחסל את החיידקים מגרונם של הנשאים. כדי להיפטר מחיידק במצב מנוחה = במצב של נשאות יש צורך באנטיביוטיקות אגרסיביות כקלינדמיצין או ריפדין, לאחר קורס בתרופות מסוג זה, משטח הגרון ייהפך חיובי. הבעיה היא שנשאים נוטים להידבק בשנית מיד ולכן במגע הראשון עם החיידק יחזרו להיות נשאים, והטיפול הוא לחינם.

המקרה החריג הוא במצב שבן משפחה חולה בקדחת השיגרון. אז יש חובה לטפל בכל נשא, או כל מי שנמצא חיידק בגרונו אף אם אינו חולה.

איך ניתן להבדיל בין נשא (משטח גרון חיובי) שחלה במחלת חום וירלית (דלקת גרון וירלית) לבין חולה "אמיתי" בדלקת גרון סטרפטוקוקלית?
 • נשא חולה במחלה וירלית

 • סימנים של הצטננות כמו חום, נזלת, שיעול דלקת עיניים

 • עונת השנה (סטרפטוקוקוס שכיח יותר בחורף ובאביב)

 • חוסר תגובה לטיפול אנטיביוטי – (בעייתי היות והמחלה מסתיימת גם ללא טיפול)

 • זיהומים חוזרים של סטרפטוקוקוס יעלו רמת הנוגדנים בדם (ASLO) אותם ניתן לבדוק

 • משטחים חיוביים בין מחלות החום

דלקות חיידקיות חוזרות
 • סימנים של דלקת גרון סטרפטוקוקולית כפי שתוארו קודם

 • עונתיות

 • תגובה מהירה לאנטיביוטיקה

 • תרביות שליליות בין ההתקפים

 • עליה של ASLO – נוגדנים בדם

מהם הטיפולים החלופיים המקובלים לטיפל בסטרפטוקוקוס?

תרופת הבחירה היא פניצילין, ועדיין (למרה ההפתעה) חיידקי הסטרפטוקוקוס עדיין לא פיתחו עמידות לתרופה. זריקה בודדת של בנזטין פניצילין נהוגה בארה"ב. טיפול ל- 10 ימים ממומלץ כתחליף. לאחרונה פורסמו עבודות שהראו יעילות זהה בטיפול של 5 ימים, של כל המנה היומית בבת אחת. לילדים הרגישים לפניצילין – התרופה המומלצת היא אריטרומיצין. רבים ההורים המבקשים  תרופות אחרות כמו אזניל (יעיל רק ב-80%  מהמקרים) סופרן או רספרים שהם אינם מאוד יעילים בדלקת הגרון. למרות דיווחי ההורים – אין כל צורך בטיפול באוגמנטין – אוגמנטין אמור לתת תשובה לחיידקים אחרים שפתחו עמידות לפניצילין!

מתי מסתיימת ההדבקה, מתי חוזרים לבית הספר?

רוב החולים מבריאים תוך 24 שעות (85%). הסימפטומים חולפים לפני שמשטח הגרון נעשה שלילי. מומלץ לחכות לפחות יממה מתחילת הטיפול לפני שהילד יבוא במגע עם בני כיתתו.

האם לחזור על משטח הגרון בסיום הטיפול?

בעבר זו הייתה ההמלצה. אולם כמו שהוזכר קודם, מצב הנשאות לא מחייב טיפול, אינו מגיב לפניצילין ואינו מהווה סיכון פרט למקרים שיש בבית חולה עם קדחת השיגרון. בעבודה שפורסמה לאחרונה, נלקחו משטחי גרון אחת לחודש מכל ילדי הכיתה בבית ספר עממי במשך שנתיים. בין 15-25% מהילדים היו עם משטחי גרון חיוביים במשך השנתיים!

כמה זמן לאחר תחילת הדלקת הטיפול יהיה עדיין יעיל למנוע סיבוכים?

יש להתחיל טיפול מוקדם ככל האפשר. אלא שאין כל בעיה לחכות עד לקבלת תוצאות משטח הגרון. נמצא גם שהמתנה של יממה לפני תחילת הטיפול מקטינה את סיכויי הכישלון הטיפולי או חזרת הדלקת בהמשך. ההגיון הוא שדחית הטיפול מאפשרת תגובה אימונית טובה יותר של הגוף ויצירת "חיסון" (אין חיסון לסטרפטוקקוס  – המחלה חוזרת בניגוד למחלות וירליות). מרבית מקרי קדחת השיגרון כיום לא דיוחו על דלקת גרון לפני הופעת המחלה (הזיהום בחיידק היה סמוי).

מחלות מחקות סטרפטוקוקוס

דלקת גרון וירלית שכיחה. וירוסים מסויימים יוצרים תמונה דומה עם פריחה על החך, פצעים וקושי בבליעה – "הרפאנגינה" הנגרמת על ידי וירוס הקוקסקי (האחראי גם על מחלת הפה, היד והרגל – בלשון העם מחלת הפה והטלפיים בפרות. אין כל קשר בין המחלות והמחלה בפרות איננה מדבקת בני אדם. ההסגר על הרפתות נועד למנוע הדבקה מרפת לרפת על ידי המבקרים ולא למנוע הדבקה של בני אדם).

החיידק הטורף

הדיווחים הלא מדוייקים של העיתונאים זרעו פניקה, בלבול ופוביות בציבור. לא מדובר בדלקת גרון עם חיידק טורף. ישנם 2-3 חיידקים הגורמים לנמק ברקמות – בעיקר בגפים כתוצאה מפצע מזוהם. אחד מהם הוא הסטרפטוקוקוס (מזן מאוד מסויים). הביטוי הקליני הוא של נפיחות אודם וכאב המתפשט במהירות בעור, חום צמרמורת ובהמשך שוק ומוות (אם לא טופל בזמן). זיהוי נכון וטיפול מידי מתאים – יציל את החולה. בכל אלו לא מדובר בדלקות גרון!